• baner01.jpg
 • baner02.jpg
 • baner03.jpg
 • baner04.jpg
 • baner05.jpg
 • baner06.jpg
 • baner07.jpg
 • baner08.jpg
 • baner09.jpg
 • baner10.jpg
 • baner11.jpg
 • baner12.jpg
 • baner13.jpg
 • baner14.jpg

   Uczniowie klas 1cd, 1i, 1m wraz z wychowawcami z Zespołu Szkół nr 1 we Wronkach wzięli udział w wyjeździe do Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem.
Po przyjeździe uczestnicy wyjazdu zostali podzieleni na grupy, z których każda na przemian: brała udział w wykładzie wraz z pokazem filmowym oraz obejrzała wystawę w budynku spichlerza wraz z przewodnikiem. Podczas oglądania filmu uczniowie poznali osobę urodzonego w Zgierzu Natana Grossmanna, który został ocalony z getta Litzmannstadt (w Łodzi). Był on osobiście związany z tragedią obozu zagłady Kulmhof, gdzie zabito jego brata. Natomiast podczas wizyty w spichlerzu uczestnicy wyjazdu mogli obejrzeć wystawę przedmiotów, należących do osób zabitych w Obozie Koncentracyjnym Kulmhof.

Ośrodek ten składał się z dwóch części. Pierwsza znajdowała się w pałacu, natomiast druga w pobliskim lasie Rzuchowskim, gdzie grzebano ofiary zagłady. Właśnie tam udała się cała grupa wraz z dwójką przewodników. Uczniowie zobaczyli m.in. pomnik wzniesiony 27 września 1964 r. Na jego przedniej ścianie widnieje płaskorzeźba, przedstawiająca sceny śmierci więźniów. Obok znajduje się napis - Pamiętamy. Natomiast na tylnej ścianie pomnika umieszczono fragment listu spisanego przez jedną z ofiar: Wzięto nas od starca do niemowlęcia między miastem Koło a Dąbie. Wzięto nas do lasu i tam nas gazowano i rozstrzeliwano i palili... Otóż prosimy, aby nasi przyszli bracia ukarali naszych morderców. Świadków naszego gnębienia, którzy mieszkają w tej okolicy jeszcze raz prosimy o rozgłoszenie tego morderstwa po całym świecie.... Dzięki temu wyjazdowi, uczniowie zapoznali się: z historią niemieckiego obozu śmierci Kulmhof w Chełmnie nad Nerem, jego pozycją w polityce eksterminacyjnej względem ludności żydowskiej prowadzonej przez III Rzeszę, historią upamiętnienia tego miejsca i współczesną działalnością Muzeum.