• baner01.jpg
 • baner02.jpg
 • baner03.jpg
 • baner04.jpg
 • baner05.jpg
 • baner06.jpg
 • baner07.jpg
 • baner08.jpg
 • baner09.jpg
 • baner10.jpg
 • baner11.jpg
 • baner12.jpg
 • baner13.jpg
 • baner14.jpg

11 i 17 maja klasy trzecie gimnazjum ze Szkoły na Leśnej uczestniczyły w wyjeździe do muzeum martyrologicznego w Żabikowie. Wyjazd zorganizowany został w ramach projektu Starostwa Szamotulskiego „Wizyty w miejscach pamięci”. Uczniowie uczestniczyli w ekranizacji filmu „Zniewolony Poznań 1939-1945”, który opowiadał o dramatycznych wydarzeniach w Poznaniu w latach okupacji hitlerowskiej. Dzięki scenom fabularyzowanym młodzież mogła przenieść się do wypełnionych więźniami zakamarków Fortu VII, drewnianych baraków obozu żabikowskiego, a także obserwować pełne grozy momenty przesłuchania w siedzibie poznańskiego gestapo.

Po filmie nasi gimnazjaliści zostali oprowadzeni po dwóch wystawach. Pierwsza z nich pt.: „Reichsautobahn. Obozy pracy przymusowej dla Żydów 1941-1943” przedstawiała budowę obecnej autostrady A2 w latach 1941–1943 na odcinku Frankfurkt nad Odrą – Poznań, gdzie funkcjonowały 24 obozy z uwięzionymi robotnikami żydowskimi przekazanymi do dyspozycji niemieckim przedsiębiorstwom budowlanym. Druga wystawa pt.: „Więzienie Policji Bezpieczeństwa i Wychowawczy Obóz Pracy”  zapoznała zwiedzających uczniów z historią obozu, funkcjonującego w  Żabikowie w latach 1943-1945 i przedstawiała m.in. realia życia codziennego więźniów. Wystawa zawierała materiał ikonograficzny oraz oryginalne pozostałości z okresu istnienia obozu, jak: dokumenty, przedmioty codziennego użytku, w tym wykonane m.in. przez samych więźniów.