• baner01.jpg
 • baner02.jpg
 • baner03.jpg
 • baner04.jpg
 • baner05.jpg
 • baner06.jpg
 • baner07.jpg
 • baner08.jpg
 • baner09.jpg
 • baner10.jpg
 • baner11.jpg
 • baner12.jpg
 • baner13.jpg
 • baner14.jpg

 

Teatr dla Dzieci i Młodzieży Moralitet z Krakowa zagościł w dniu 14 października 2013 r. w szkole na Leśnej z programem profilaktyczno-edukacyjnym. Młodzież i aktorów - Annę Rogowską i Macieja Jusięgę - powitała pani dyrektor Monika Kozber życząc jednocześnie, aby każdy uczeń wyniósł z tego spotkania wiedzę przydatną w codziennym życiu szkolnym i pozaszkolnym.

 

Aktorzy za pomocą scenek rodzajowych o wspólnym tytule La Dolce Vita (słodkie życie) ukazali przedstawicieli czterech rodzajów uzależnień: od narkomanii i alkoholizmu; od komputera i Internetu; od hazardu oraz od przesadnej dbałości o własny wygląd. W czasie przedstawienia nawiązywali kontakt z młodzieżą gimnazjalną dopytując i odpowiadając.  Ukazali problem i wskazali na momenty, gdy ktoś nie potrafi już zapanować nad swymi skłonnościami i jest gotów zaniedbać wszystkie inne sfery swego życia, byle tylko zaspokoić pragnienia, a to z kolei już tylko krok od utraty kontaktu z otaczającą rzeczywistością.

 

Godzinę później młodzież liceum i technikum uczestniczyła w spektaklu pt.: Euforia ukierunkowanym na przeciwdziałanie uzależnieniom od substancji psychoaktywnych - alkoholu, nikotyny, narkotyków, dopalaczy. Ukazywali ciemne strony używania substancji psychoaktywnych i wskazywali, jak się przed nimi chronić. Podkreślali,  jak ważne są pasje w ich wieku, którym warto poświecić czas a eksperymentowanie z używkami odrzucić, gdyż nawet ten pierwszy raz może stać się początkiem tragedii.

 

Wychowawcy uczestniczący wraz z młodzieżą w spotkaniu wykorzystają przekazane informacje na lekcjach wychowawczych, do dalszych rozmów połączonych z ćwiczeniami asertywności.

Tekst i foto: Krystyna Tomczak