• baner01.jpg
 • baner02.jpg
 • baner03.jpg
 • baner04.jpg
 • baner05.jpg
 • baner06.jpg
 • baner07.jpg
 • baner08.jpg
 • baner09.jpg
 • baner10.jpg
 • baner11.jpg
 • baner12.jpg
 • baner13.jpg
 • baner14.jpg

I JUŻ PRAWIE KONIEC...

Trwajace od dwóch lat prace nad naszym szkolnym ogródkiem powoli dobiegają końca.

Pierwsza rabata, która powstała zgodnie z założeniem umożliwi uczniom zapoznanie się z gatunkami typowymi dla klimatu śródziemnomorskiego. Czas ten był nauką ogrodnictwa, wspaniałą zabawą, ale też integracją dla naszych uczniów. W prace ogródka zaangażowali się uczniowie całej szkoły, teren przygotowywali uczniowie technikum, rośliny sadzili i pielęgnowali uczniowie liceum, a projekt obudowy dydaktycznej wykonali uczniowie gimnazjum. W ostatnim okresie wysypaliśmy rabatę żwirem, założyliśmy obrzeże i dosadziliśmy kilka roślin, dbaliśmy również o estetykę naszej rabaty. Zamieściliśmy również tablicę dydaktyczną, na której uczniowie, a także goście mogą zapoznać się z rosnącymi gatunkami oraz ich wymaganiami. Zostały nam jeszcze niewielkie prace wykończeniowe i przygoda z namiastką ogronictwa zakończy się, mam nadzieje, że na krótko i rozpoczniemy za pozwoleniem p. Dyrektor nowy projekt.       

         Chciałabym bardzo serdecznie podziękować za dwa lata wspólnej pracy nad realizacja projektu uczniom, którzy zawsze bardzo chętnie i wytrwale wspierali mnie w pracach: Sandrze Marciniak, Natalii Król, Marcie Rodak, Weronice Marunowskiej, Sandrze Wawrzyniak, Adamowi Salskiemu i Gracjanowi Machajowi, a także sportowej części klasy 3cs.

Alicja Jałocha


KOLEJNE PRACE W OGRÓDKU SZKOLNYM

Od marca pełną para ruszyły prace w ogródku szkolnym. Kamil Sydor i Jonasz Markowiak z klasy Im przygotowali teren pod nasadzenia, przekopując ziemię na rabacie. Dalsze prace wykonali uczniowie z klasy II c/s. Rozłożyliśmy włókninę i posadziliśmy część roślin. Uczniowie z klasy II g w ramach projektu przygotowują etykiety opisujące rośliny i tablicę informacyjną. Wkrótce dalsze prace.

Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć.


PIERWSZE PRACE NAD PROJEKTEM

Tegoroczna jesień była na tyle ciepła, że pozwoliła nam rozpocząć pierwsze prace nad szkolnym ogródkiem. Teren był długo porośnięty trawą, dlatego przystąpiliśmy do jego uporządkowania. W prace zangażowali sie nasi sportowcy z klasy IIIs. Uczniowie najpierw usunęli darń z wyznaczonego obszaru, a następnie spulchnili cały teren. Prace wykonali bardzo szybko mając przy tym wiele zabawy. Serdecznie dziękujemy im za pomoc!

    Uwaga! 

Wkrótce konkurs!


SZKOLNY OGRÓD BOTANICZNY - NASZE WŁASNE OBSERWATORIUM


depositphotos 18965201 Hand drawn vector illustration ofOd września 2016 roku ruszyły prace nad realizacją innowacji pedagogicznej „Szkolny Ogród Botaniczny –nasze własne obserwatorium”

         Teren przyległy do naszej szkoły leży na obrzeżu pięknego kompleksu leśnego Puszczy Noteckiej. Rośnie w nim w sposób nieuporządkowany wiele gatunków drzew i krzewów, a wiele miejsc wymaga uporządkowania i zagospodarowania. Postanowiliśmy wykorzystać ten piękny teren tak, aby służył rozwijaniu przyrodniczych pasji naszych uczniów, stanowił bazę dydaktyczną a jednocześnie był przyjemnym miejscem spędzania przerw międzylekcyjnych.

         Prace nad realizacją innowacji przewidziane są na kilka lat i będą przebiegały etapowo. Pierwszy etap jest właśnie w czasie realizacji i będzie obejmował niewielki fragment szkolnego ogrodu przyległy do budynku szkoły.

     Po uzgodnieniu i uzyskaniu akceptacji projektu przez P. Dyrektor M. Kozber powstanie tam rabata śródziemnomorska. Znajdą tam swoje miejsce rośliny typowe dla klimatu śródziemnomorskiego ,ale takie które zimują też w naszych warunkach np. bukszpany, cyprysy, lawendy, jukki. Dzięki temu nasi uczniowie będą mogli poznać gatunki typowe dla tego obszaru. Z myślą o nich w pobliżu rabaty zaplanowane zostały brzozowe ławki.

         Zaplanowane przez nas inwestycje będą wymagały zaangażowania naszych uczniów uczących się w liceum, technikum i gimnazjum. W prace zaangażowali się już nasi gimnazjaliści, którzy w ramach realizacji projektu gimnazjalnego przygotują opisy roślin i tablicę informacyjną. Inna grupa uczniów razem z P.K. Dreger i L. Grzebytą pracuje nad zegarem słonecznym. Chłopcy z technikum pomogą przy wytyczaniu i przygotowaniu terenu. Liczymy też na pomoc ze strony rodziców naszych uczniów bez niej trudno będzie nam realizować nasze założenia, serdecznie zapraszamy ich do współpracy.

       To dopiero początek prac, a pomysłów mamy mnóstwo. W następnych latach planujemy założyć rabatę ziołową, pagórek młodego geografa, zielona klasę, pomyślimy też o zwierzętach(budki lęgowe, karmniki).Wszystkich, którzy chcieliby pomóc nam w realizacji naszego projektu zapraszamy do współpracy.

Alicja Jałocha

Zapraszam do naszej galerii zdjęć i obejrzenia tego co realizujemy i co mamy w planach. Miłego oglądania.

projekt2

ogrod